2020 Tokyo Olimpiyatları’na son 1 ay

 2020 Tokyo Olimpiyatları’na son 1 ay

Japonya’nın başşehri Tokyo’da 23 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek dünyanın en büyük spor tertibi için geri sayım başladı.

Şu ana kadar alınan 89 kota içinde bayan sportmenlerin fazlalığı dikkati çekti. Alınan 89 kotanın 45’ini bayan ulusal sportmenler elde etti.

Kota karşılaşmaları devam ediyor

Olimpiyatlara kısa bir müddet kala kota karşılaşmaları da sürüyor.

A Ulusal Erkek Basketbol Ekibi, Kanada’da eleme karşılaşmaları oynayarak Tokyo bileti almaya çalışacak.

Plaj voleybolu, yüzme ve atletizmde de kota karşılaşmaları yapılacak.

Judo ve boksta ise dünya listelerinin açıklanmasıyla Türk atletlerin kota alması bekleniyor.

Kota alan atletler

Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesinden derlenen bilgiye nazaran, olimpiyat oyunlarına katılmayı garantileyen isimler ve gruplar şöyle:

Atletizm (16): Emel Dereli (Gülle atma), Ramil Guliyev (200 metre), Ayşe Tekdal, Meryem Pekmez, Salih Korkmaz (20 km yürüyüş), Yasmani Copello Escobar (400 metre engelli), Yasemin Can (5 bin metre ve 10 bin metre), Eda Tuğsuz (Cirit atma), Meryem Erdoğan, Yavuz Ağralı, Polat Kemboi Arıkan, Kağan Kigen Özbilen (Maraton), Ersu Şaşma (Sırıkla atlama), Özkan Baltacı, Eşref Apak (Çekiç atma), Necati Er (Üç adım atlama).

Atıcılık (4): Yusuf Dikeç, İsmail Keleş (10 metre havalı tabanca), Ömer Akgün (10 metre havalı tüfek), Özgür Varlık (25 metre çabuk atış tabanca).

Badminton (1): Neslihan Yiğit.

Bisiklet (2): Ahmet Örken, Onur Balkan (Yol yarışı).

Boks (4): Batuhan Çiftçi (52 kilo), Buse Naz Çakıroğlu (51 kilo), Esra Yıldız (60 kilo), Busenaz Sürmeneli (69 kilo).

Cimnastik (5): İbrahim Çolak, Nazlı Savranbaşı, Ahmet Lider, Adem Asil, Ferhat Arıcan (Artistik cimnastik)

Eskrim (1): İrem Karamete.

Güreş (9): İstek Kayaalp (Grekoromen 130 kilo), Cenk İldem (Grekoromen 97 kilo), Kerem Kamal (Grekoromen 60 kilo), Konutun Demirhan (Kadınlar 50 kilo), Yasemin Adar (Kadınlar 76 kilo), Taha Akgül (Serbest tarz 125 kilo), Süleyman Atlı (Serbest tarz 57 kilo), Osman Göçen (Serbest tarz 86 kilo), Süleyman Karadeniz (Serbest tarz 97 kilo).

Halter (3): Ferdi Hardal (61 kilo), Muhammed Furkan Özbek (67 kilo), Nuray Levent (64 kilo).

Karate (7): Dilara Bozan, Ali Sofuoğlu (Kata), Serap Özçelik Arapoğlu (Kumite 55 kilo), Meltem Hocaoğlu Akyol (Kumite 61 kilo), Uğur Aktaş (Kumite 75 kilo), Merve Çoban (Kumite 61 kilo), Eray Şamdan (Kumite 67 kilo).

Kürek (1): Onat Kazaklı (Tek ikili M1x).

Çağdaş pentatlon (1): Prensip Özyüksel.

Okçuluk (2): Ferdi bayanlar klasik yay, ferdî erkekler klasik yay (İsimler şimdi aşikâr değil).

Yüzme (8): Berke Latife (200 metre sırtüstü), Berkay Ömer Öğretir (100 metre ve 200 metre kurbağalama), Merve Tuncel (400, 800 ve 1500 metre serbest), Ümit Can Güreş (100 metre kelebek), Emre Sakçı (100 metre kurbağalama), Deniz Ertan (800 ve 1500 metre serbest), Beril Böcekler (400, 800 ve 1500 metre serbest), Viktoria Zeynep Güneş (200 metre karışık)

Tekvando (5): Nafia Kuş ( 67 kilo), Rukiye Yıldırım (49 kilo), Hatice Kübra İlgün (57 kilo), Parıltı Tatar (67 kilo), Hakan Reçber (68 kilo).

A Ulusal Bayan Voleybol Kadrosu (12): Son takım sonra açıklanacak.

Yelken (8): Deniz Çınar, Ateş Çınar (Erkekler 470), Alican Kaynar (Finn), Beste Kaynakçı, Okyanus Arıkan (Kadınlar 470), Ecem Hoş (Laser radial), Dilara Uralp (Rüzgar sörfü), Onur Cavit Biriz (Rüzgar sörfü).

Bir önceki yazımız olan Alsancak Stadı'nda ihale tamam başlıklı makalemizde İçi̇n, ihale ve İnşaat hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın