19 Nisan 2014, 17:06:39

Gönderen Konu: Askeri Liselere Giriş İçin Gerekli Şartlar  (Okunma sayısı 5325 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Askeri Liselere Giriş İçin Gerekli Şartlar
« : 12 Temmuz 2009, 18:02:48 »
ASKERÎ LİSE VE BANDO ASTSUBAY HAZIRLAMA OKULUNA ÖĞRENCİ TEMİNİ
Askerî Liseler ve Bando Astsubay Hazırlama Okuluna giriş koşulları aşağıdadır.

a.      Sosyal Durum, Ahlak ve Karakter İle İlgili Genel Koşullar 

(1)     Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak (Çifte vatandaş olan adaylar 18 yaşına gelmelerini müteakip  diğer ülke vatandaşlığından çıkmayı yazılı olarak taahhüt etmeleri halinde, çifte vatandaşlığa sahip olmaları Askerî okullara girmelerine engel teşkil etmez), 

(2)     Kendisi ve aile bireyleri, kusursuz ahlak ve karakter sahibi olmak, 

(3)     Evli, dul, nişanlı olmamak, bir kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak, 

(4)    Tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya karışmamış olmak, 

(5)     Herhangi bir nedenle Askerî okullardan çıkmamış veya çıkarılmamış, sivil okullardan ise çıkarılmamış olmak, 

(6)     Toplumca ayıp sayılan ve toplumca uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışıyor olmamak, 

(7)     Yapılacak özel güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak. 

b.      Sağlık İle İlgili Genel Koşullar   

(1)     TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin TSK Askerî Okullarına girecek öğrenci adaylarına ilişkin sağlık niteliklerine uygun olmak, 

(2)     Sevk edileceği  Askerî hastaneden “ASKERÎ ÖĞRENCİ OLUR”, "ASKERÎ ÖĞRENCİ OLUR, UÇUCU YETİŞTİRMEYE ELVERİŞLİDİR” ve “ASKERÎ ÖĞRENCİ OLUR UÇUCU YETİŞTİRMEYE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR” kaydını içeren sağlık raporu almak, 

c.      Öğrenim ile İlgili Koşullar   

(1)     Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarından, sınavın yapıldığı yılın Haziran döneminde doğrudan mezun olmak (Lise sınıflarında (hazırlık dahil) öğrenim görenlerin başvurusu geçersizdir.), 

(2)     Okul bitirme derecesi (son beş yılın ortalaması) Askerî Liseler için en az 3,50, Astsubay Hazırlama Okulları için en az 3,00 olmak, 

(3)     Yurtdışındaki okul mezunları için (bu durumdaki adayların da sınavın yapıldığı yılın Haziran döneminde doğrudan mezun olmaları gerekmektedir.) bu okulların bir mesleğe yönelik olmadığını ve ilköğretim okullarıyla denkliğini belirten, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış belgeye sahip olmak (Bu belge yazılı sınav sonucunda Kuvvet Komutanlıklarınca belirlenen baraj puanı aşıldığı takdirde İkinci seçim aşamasına gelirken adaylar tarafından yanlarında getirilir). 

(4)     Giriş yılında yapılacak ALS ve ikinci seçim aşamasında başarılı olmak ve Kuvvet Komutanlıklarınca belirlenen kontenjan içinde bulunmak. 

ç.      Yaş, Boy ve Ağırlık ile İlgili Koşullar 

(1)     Giriş yılında en çok 16 en az 13 yaşında olmak  (Yaş hesaplamalarında öğrenci alımlarının yapıldığı yıl esas alınır. Ay ve gün farkları dikkate alınmaz.) 

(2)     Her ne sebeple olursa olsun yaş düzeltmesi yaptırmış olanların düzeltmeden önceki yaşları geçerlidir.   

(3)     TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği esas alınarak başvuruda bulunan adaylardan yaşlarına göre istenen boy ve ağırlıklarını gösteren standartlar aşağıda belirtilmiştir. 

YAŞ                     EN AZ BOY/AĞIRLIK          EN FAZLA BOY/AĞIRLIK

13                        140,5 cm/30 kg                       171,5 cm/67,45 kg

14                        146,5 cm/34,2 kg                    178,5 cm/ 72,8 kg

15                        152,5 cm/39,5 kg                    182,5 cm/77,6 kg

16                        158 cm/44,9 kg                       185 cm/80,8 kg

KİTABIMIZ KURAN HEDEFİMİZ TURAN

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter